Srí Lanka szigetéről rengeteg úti könyvet, útleírást olvashatunk. Ha az érdeklődő azonban egy kicsit belemélyed a sziget kultúrájába, szokásaiba vagy történelmébe, akkor olyan információkra is rálelhet, ami talán meglepő lehet elsőre. Ilyen érdekességeket gyűjtöttünk össze minden leendő utasunk, illetve az érdeklődők részére!
Srí Lanka, a gyönyörű Ceylon szigete, elvarázsol mindenkit a trópusi szépségével. India déli partjai mellett fekvő ékszerdoboz egy valódi paradicsom az utazók számára. A trópusi éden fővárosa, Colombo, pezsgő élettel és történelmi látnivalókkal várja a látogatókat. Az ország több pontján találhatunk remek szállodákat, amelyek maximális kényelmet kínálnak a turistáknak.
A sziget földrajza egyszerre lenyűgöző és változatos: hegyek, zöldellő dzsungelek és szép tengerparti területek találhatók itt. A gyönyörű tengerpartok és a kristálytiszta víz kiváló lehetőséget kínálnak a pihenésre és a vízi sportokra. Az Indiai-óceán hullámai a sziget partjainál a legszebb dallamot dúdolják.
Érdemes belevetni magunkat a Srí Lanka-i kultúrába és megtapasztalhatjuk az itt élő emberek páratlan vendégszeretetét. Kóstoljuk meg az autentikus helyi ételeket egy főzőtanfolyamon, vagy élvezzük az ayurvédikus kezeléseket és a teljes kikapcsolódást.
Egy Srí Lanka-i kaland magával ragadó élmény, amelyet örökre a szívünkbe zárunk. Fedezzük fel ezt a trópusi paradicsomot, és hagyjuk, hogy elbűvöljön minket az elefántok, a dzsungel és az Indiai-óceán varázslatos világa!
De vajon mindent tudunk már Srí Lankáról? Hoztunk 10 olyan tényt, érdekességet, amiket még biztosan nem hallottál!
Számos történelmi és kulturális ok eredménye, hogy Srí Lanka egy színes kavalkád lett. 1505-ben a portugálok gyarmatosították elsőként, bő 100 évvel később, 1658-ban jöttek a hollandok, az 1700-as évek végén pedig a britek. Srí Lanka végül 1948-ban nyerte el függetlenségét.
Srí Lankán akármerre indulunk, egy történelmi emlékbe botlunk. Itt mindennek története van, mesél nekünk, betekintést engedve a hely szellemiségébe. Gondoltad volna, hogy Srí Lankán található a legrégebbi, még ma is élő fa, amit ember ültetett? A Bódhifa hajtása, amely alatt ülve időszámításunk előtt 288-ban Buddha megvilágosodott.
Srí Lanka fekvésének, terepviszonyainak és vízrajzának köszönhetően kiválóan alkalmas arra, hogy energiatermelésre használják ezt a természeti erőforrást. 2017-ben a sziget energiafelhasználásának felét megújuló forrásokból fedezték, ennek 20%-át tette ki a vízenergia.
A buddhista vallásnak köszönhetően különös figyelmet kapnak a telihold érkezését jelző napok. Az úgynevezett poya-nap alkalmával bankszünnapot hirdetnek és az üzletekben, bárokban, éttermekben nem lehet alkoholt venni. Van egyébként más vallási esemény is, amikor tilos az alkohol, ilyen például a májusi Vesak fesztivál.
A Srí Lanka-i emberek hagyományosan kézzel étkeznek. Jobb kezüket használják erre a célra, méghozzá úgy, hogy ujjaik begyével kis golyócskát formálnak, majd a hüvelykujjukkal bejuttatják az ételt a szájukba. Érdemes ezt a szokást turistaként is kipróbálna, ügyeljünk azonban a higiéniára!
A borravalóval kapcsolatos szokások minden országban mások. Srí Lanka esetében olyannyira beépült a szokásokba, hogy a szolgáltató személyzet kifejezetten számol ezzel a jövedelemmel. És hogy mennyit illik adni? A legszerencsésebb, ha a nagyobb szállodák szokásaihoz igazodunk, ahol 10% borravalóval kalkulálnak.
Srí Lanka zászlaja igen összetett, többféle szimbólumot is magába foglal. Az oroszlán jelképezi a szingaléz etnikumot és a nemzet bátorságát, a kard pedig, amit kezében tart, a szuverenitást szimbolizálja. A négy levél azt hivatott jelezni, hogy a buddhizmus négy erénye mekkora hatást gyakorol az országra. A zászlón megjelenő narancssárga a tamilokat, a zöld a mórokat, a gesztenyebarna a szingalézeket, a sárga pedig a többi etnikai csoportot jelképezi.
Az első teanövényt az angolok hozták be a szigetre 1824-ben egyenesen Kínából. Mára ez az ágazat meghatározó szerepet tölt be mind társadalmi, mind pedig gazdasági szempontból. A 22 millió lakos közül 1 millióan a teaiparban dolgoznak.
A tea mellett jelentős a fahéjtermesztés is, nem csoda, hogy Srí Lanka a világ egyik vezető exportőre.
Sirimavo Bandaranaike a Szabadságpárt vezetője 1960 júliusában szerezte meg a vezetést, így ő lett a világ első női miniszterelnöke. Három cikluson keresztül választották újra, míg végül egészségi állapota miatt kellett visszavonulnia 2000 nyarán.
A legtöbb turistának furcsa lehet, hogy az európai szokásoktól eltérően, ha valaki igen mond, akkor nem fentről lefelé biccent, hanem oldalra csóválja a fejét. Vagyis, pontosan fordítva, mint ahogy megszoktuk.
Utazz Srí Lankára és szívd magadba a különleges kultúrát, a trópusi hangulatot. Készen állsz? Nézz körül az ITAKA oldalán!